WwW.FoRumSTylE.TuRKpr0foRuM.NET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
WwW.FoRumSTylE.TuRKpr0foRuM.NET

AnasayfaPorTaLGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 13
BETİMLEYİCİ ANLATIM Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 12:06 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 12
BETİMLEYİCİ ANLATIM Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 12:03 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 11
BETİMLEYİCİ ANLATIM Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:49 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 10
BETİMLEYİCİ ANLATIM Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:47 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 09
BETİMLEYİCİ ANLATIM Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:36 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 08
BETİMLEYİCİ ANLATIM Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:29 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 07
BETİMLEYİCİ ANLATIM Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:28 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 06
BETİMLEYİCİ ANLATIM Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:27 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 05
BETİMLEYİCİ ANLATIM Icon_minitimeC.tesi Haz. 27 2009, 20:18 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 04
BETİMLEYİCİ ANLATIM Icon_minitimeC.tesi Haz. 27 2009, 20:15 tarafından yasakmc

Dost siteler
Kral Forumtr

BETİMLEYİCİ ANLATIM

YazarMesaj
RAPCASH
Admin
Admin
RAPCASH

Erkek
Lakap : RApCash

BETİMLEYİCİ ANLATIM Empty
MesajKonu: BETİMLEYİCİ ANLATIM   BETİMLEYİCİ ANLATIM Icon_minitimePtsi Haz. 09 2008, 20:04

1. Betimleme Nedir?
Varlıkların en belirgin özelliklerini tanıtmaya "betimleme" denir. Betimleme, varlıkların tüm özelliklerini gözler önüne serer Betimleme, çok kullanı-etkin bir anlatım biçimidir, insanları, varlıkları, olayları, olayların geçtiği yerleri anlatırken zorunlu olarak betimlemeden yararlanırız, iyi betimleme yapmak için iyi bir gözlemci olmak gerekir. Gözlem yaparak varlıkların benzeyen ya da benzemeyen yönleri görülür. Bunlar sıraya konularak anlatılır.
Her anlatım biçiminde olduğu gibi betimlemede de bir tasar-vardır. Betimleme yapılırken sıfatlardan, benzetmelerden, karşıt¬lıklardan yararlanılır. Varlıklar arasındaki ayrıntılar verilirken bunlar sıraya konulur. Bu yapılırken ya özelden genele doğru gidilir, ya; da genelden özele doğru gidilir. Betimlemeye hem konuşma dilinde, hem de yazılı anlatımda başvurulur. Betimleme bir yazı türü değildir ama öykü, roman, masal, anı, destan, şiir gibi yazı türlerinde başvurulan bir anlatım biçimidir. Betimleme çok uzun ol mamalı, asıl yazının anlam bütünlüğünü bozmamalıdır.
3. Betimleme Türleri Betimleme 5'e ayrılır:
a) insan Betimi: insanın iç ve dış özelliklerini anlatan betimleme türüdür. Bu"portre"de denir, insanın dış görünüşünü, boyunu, yüzünü, saçlarını, giyinişini anlatan portrelere "fiziksel portre" ya da "dışsal portre • tensel portre" de denir, insanın iç özelliklerini, duygularını, huylarını, beğenilerini anlatan portrelere "ruhsal portre" ya o'a "içselportre" denir Buna "tinsel portre" de denir. Bunlar ayrı ayrı verilebileceği gibi, karışık, içice de verilebilir.
b) Hayvan Betimi:Bir hayvanın özelliklerini ya da olayla ilgili yanlarını anlatan betimlemedir.
c) Eşya Betimi:Olayla ilgili eşyaları tanıtırken, onları canlandırırken yapı-etkin betimlemedir.
ç) Görünüm (Manzara) Betimi
Olayla ilgili görünümleri, olayla ilgili doğa parçalarını (dağ, ova, göl, akarsu, deniz, ağaç, orman vb.) ya da bir sokağı, bir mahalleyi, bir kasabayı, bir kenti vb. tanıtan betimleme türüdür
d) Devinimli Varlıkların Betimi:Olaylı yazılarda, canlı, cansız varlıkların hareket durumlarındaki niteliklerini belirten betimlemedir.
http://www.forumstyle.yetkinforum.com/

BETİMLEYİCİ ANLATIM
1 sayfadaki 1 sayfası