WwW.FoRumSTylE.TuRKpr0foRuM.NET
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
WwW.FoRumSTylE.TuRKpr0foRuM.NET

AnasayfaPorTaLGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 13
Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 12:06 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 12
Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 12:03 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 11
Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:49 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 10
Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:47 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 09
Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:36 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 08
Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:29 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 07
Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:28 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 06
Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Icon_minitimeSalı Haz. 30 2009, 11:27 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 05
Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Icon_minitimeC.tesi Haz. 27 2009, 20:18 tarafından yasakmc

» kurtlar Vadisi Pusu Bölüm 04
Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Icon_minitimeC.tesi Haz. 27 2009, 20:15 tarafından yasakmc

Dost siteler
Kral Forumtr

Chipset Nedir? (Resimli Anlatım)

YazarMesaj
GÖZDE
Admin
Admin
GÖZDE

Kadın

Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Empty
MesajKonu: Chipset Nedir? (Resimli Anlatım)   Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Icon_minitimePerş. Mayıs 29 2008, 14:28

Chipset nedir?
Anakartlar ve veriyolları hakkında konuştuğumuzda aslında chipsetler hakkında da konuşuyoruz demektir. Chipsetler her anakart üzerinde bulunan , akıllı controler chipler topluluğudur.
Chipsetler CPU etrafındaki veriyollarını kontrol ettiklerinden CPU yakından bağlıdırlar. Chipsetler olmadan ne RAM ne de I/O veriyolları CPU ile beraber çalışamazlar.

Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Scenic-pro-chipset

Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Chipset

Yeni Teknolojiler -Yeni Chipsetler
Chipsetle anakart üzerindeki en merkezi ve asıl bileşenlerdir. Yeni teknolojik gelişmeler olduğunda (ki herzaman olmaktadır) bu gelişmelerin tamamı chipsetlerin geliştirilmesi ile olur. Yeni bir chipsetin genellikle getirdiği yenilikler :
- Bir veya birden fazla veriyolunda daha yüksek hız,
- Yeni özelliklerin,uygulamaların kullanılabilmesi (yeni RAM tipleri, yeni veriyolları, geliştirilmiş EIDE, vb.)
Üreticiler
Anakartlar için chipset üreten birkaç tane firma vardır :
- Intel
- SIS
- Opti
- Via
- ALi

Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) 845ge_chipset_lg

Pentium anakartlar için Chipset üretenler arasında lider INTELdir. Piyasada da en çok bu chipsetler kullanılmaktadır. Bu yüzden daha çok bu chipsetler üzerinde duracağız.
Neptune chipset (82434NX) 1994 yılında piyasaya sunuldu. Mercury set (82434LX) onun yerini aldı. Her iki chipsette de PCI veriyolu ile ilgili problemler vardı. Ocak 1995te Intel herşeyin tam olarak çalıştığı ilk Triton Chipseti piyasaya çıkardı. Bu yeni Chipset bazı yeni özellikleri desteklemekteydi : EDO RAMı destekliyordu , veriyolu yöneticisi ile birleştirilmiş EIDE kontrolunu sağlıyordu , ayrıca daha sonradan unutulan NSP(Native Signal Processing -Doğal sinyal işleme) yi sağlıyordu.

Her nekadar yeni çıkan chipsetler ve takipçileri yüksek kaliteli olsalarda birkaç yıl içinde daha güçlü ve yeni özellikler sunan yeni teknolojilerin gelişmesiyle gündem dışı kaldılar.
Triton Bir ve Iki
82430FX 1995 in sonlarından itibaren Intelin yeni chipseti idi ve ilk Triton Chipset idi. Fakat 1996 nın Şubatında ikinci nesil Tritonlar 82430VX ve 82430HX piyasaya girdi. HX daha hızlı idi.
VX ve HX
Iki chipsette benzerdirler fakat farklıdılar. 430HX iki çipten oluşur ve daha profesyonel PCler için dizayn edilmiştir. 430 VX dört çipten oluşur ama fiyatı HX den biraz daha ucuzdur. 430VX ler daha çok evde kullanılan PClşer için düşünülmüştür. Aşağıda her iki Chipsetin de içerikleri görülmektedir :
Chip set Içindekiler
82430HX 82439HX System Controller (TXC) + 82371SB PCI ISA IDE Accelerator (hızlandırıcı)
82430VX 82437VX System Controller (TVX) + iki 82438VX Data Path Units (TDX)(Veri Yol Üniteleri) + 82371SB PCI ISA IDE Accelerator
Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) 3216

Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Chipset2

Görüldüğü gibi her ikisinde de "PCI ISA IDE hızlandırıcı çipi" 82371SB bulunmaktadır.

I/O Sistemleri için Köprü

Bu çip CPU ile ISA ve PCI veriyolları arasında bir köprü vazifesi görür. Buradaki yenilik her üç bölümdede aynı anda faaliyete izin vermektedir ve böylece yeni bir multitasking(birden fazla görevi aynı anda yapabilme) oluşmaktadır....

Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) Rd600-future-chipset_01

Chipset Nedir? (Resimli Anlatım) AMD_690G_Chipset

Chipset Nedir? (Resimli Anlatım)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» SEO Nedir?
» RAMDAC nedir?